DUYURULAR

AVANTAJLI KAYITLARIMIZ DEVAM EDİYOR

21 yıllık tecrübe

Alanında uzman kadro

Avantajlı kayıtlarımız devam ediyor

Sizlerde erken kayıt avantajlarımızdan yararlanmak istiyorsanız hemen arayın


0(328) 825 82 08

0(551) 122 20 01

07 Temmuz,2020-Perşembe

ÖĞRENCİLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

06 Temmuz,2020-Perşembe

GEVEZELİĞİN CEZASI VE TAVŞANIN İNTİKAMI

GEVEZELİĞİN CEZASI VE TAVŞANIN İNTİKAMI

Mini mini kardeşlerim! Hiçbir vakit gevezelikten boşboğazlıktan iyi bir şey çıkmaz. Çare yoktur ki sır saklamayan, her duyduğunu söyleyen, birinden diğerine laf taşıyan insan cezasını görür. İşte bunun örneğini aşağıdaki hikâyeden anlayacaksınız.

Bir gün tavşan kardeş ormanda bir ağacın altında oturmuş düşünüyordu, yalnız olduğu için kendi kendine yüksek sesle söyleniyordu. Tavşan kardeş fena halde kızmıştı. Eskiden beri tilki kardeşin kendisine yaptığı oyunların intikamını nasıl alacağını düşünüyordu. Böylece bir saat kadar düşündükten sonra aklına bir şey gelmiş olmalı ki birden sıçrayarak sevincinden oynamaya başladı.

-Evet, diyordu. İyi aklıma geldi. Şu hain tilkiye ne olduğumu göstereceğim. Bakalım herkese oyun oynamak nasıl olurmuş? Hemen şimdi gidip yapacağım.

Bir ağacın dalı üzerinde oturan serçe kuşu tavşanın bu sözlerini işitip, ötmeye başladı:

-Tavşan kardeş! Tavşan kardeş! Ben şimdi gider tilkiye söylerim. Tavşan kardeş bu sözleri işitince fena halde ürktü, hemen durarak serçeye baktı. Serçe daldan dala sıçrıyor:

-Oh! Gidip tilkiye söyleyeceğim, diyordu.

Tavşan tekrar düşünmeye başladı. Şimdi korktuğu şey serçe kuşunun boşboğazlığı yüzünden tilkinin haber almasıydı. Kendi kendine dedi ki:

-En evvel iş gören kazanır. Tembel olan daima zarara uğrar. Ben şimdi gider tilkiyi bulurum. Serçenin boşboğazlığına meydan vermem. Hem de tilkiyi aldatıp gevezeye cezasını verdiririm.

Tavşan kardeş koşmaya başladı. Biraz ötede tilkiye rast gelince birdenbire durarak sordu:

-Tilki kardeş, seninle benim aramda ne oldu ki benim için fena sözler söylüyorsun? Beni tutacağını, evimi yıkacağını söylüyormuşsun.

Hiç ümit etmediği halde bu soruyu duyan tilki, durarak dedi ki:

-Bunları sana kim söyledi?

Tavşan haber vermek istemiyor gibi davrandı. Tilki iyice meraklanarak ısrar edince tavşan serçenin gelip haber verdiğini söyledi ve dedi ki:

-Serçe gelip bana bunları söylediği zaman sinirliydim. Sana karşı öyle bir lisan kullandım, sözler söyledim ki kimsenin işitmediğine şükürler ediyorum.

-Sen merak etme! Aramızda ne var ki ben sana fenalık edeyim. Haydi git rahatına bak.

Tilki yoluna devam etti. Biraz ötede çalıların üzerinde oturan serçe bunu görünce:

-Tilki kardeş! Tilki kardeş! Diye bağırdı ise de kurnaz hayvan görmüyor ve duymuyormuş gibi yavaş yavaş yürümeye devam etti. Serçe daha yüksek sesle bağırıyordu.

-Tilki kardeş azıcık dur, sana önemli haberlerim var.

Tilki serçenin sözlerini duymamış gibi yaparak biraz ötede yolun kenarına uzanıp yattı. Biraz rahat etmek istiyormuş gibi göründü. Serçe daldan dala atlayarak tilkinin yanına kadar gitti.

-Tilki kardeş, tavşan sana fenalık edecek. Biraz evvel kendi kendine söylendiğini duydum. Senin için çok fena sözler söyledi.

Tilki bu sözleri duymuyormuş gibi davrandı. Güya serçenin oralarda dolaştığını görmüş ve kendisine bir şey söylemek istediğini sezmiş gibi görünerek dedi ki:

-Serçe kardeş kulağımın biri sağırdır, öteki de çok iyi duymuyor. Arkama çık da kulağımın dibine söyle.

Serçe sıçrayarak tilkinin sırtına bindi, orada söylemeye başladı ise de tilki yine duymuyor gibi davranarak:

-Yine duymuyorum. Başımın üstüne çık da söyle dedi.

Serçe boşboğazlık yapmak için tilkinin başına çıkıp haykırdı ise de yine duyuramadı. Bunun üzerine tilki:

-Yine duymuyorum. Şuraya önüme gel de belki ne demek istediğini ağzının oynamasından anlarım.

Serçe söz götürmek ahlaksızlığına alıştığından tilkinin karşısına gitmek tehlikesini bile göze alarak tilkinin ağzının yanına kadar gitti.

Tavşan kardeş diye söze başladığı sırada, tilki atlayarak serçeyi bir lokmada yedi. İşte serçenin bu sonu boşboğazlığın ne kadar tehlikeli olduğunu bize gösteriyor.

Çocuk Duygusu 31 Temmuz 1913

05 Temmuz,2020-Perşembe

BİZ BİREYSEL FARKLILIKLARI GÖZETİYORUZ

04 Temmuz,2020-Perşembe

BİZ YENİLİKÇİ BİR OKULUZ

04 Temmuz,2020-Perşembe

BU HAFTAKİ BİR KİTAP BİR ALINTI’MIZ GENÇLERLE HAYAT BİLGİSİ

04 Temmuz,2020-Perşembe

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. SINIF ÖĞRETMENİMİZ

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1. sınıf öğretmenimiz.

Nazife Nur Kaşdaş

Erken kayıt avantajlarımızdan faydalanmak için acele edin!

0(328) 825 82 08

0 (551) 122 20 01

03 Temmuz,2020-Perşembe

2020 MEZUNLARIMIZA

2020 Mezunlarımız;

Hepinizi tebrik ederiz! Okulumuzda göstermiş olduğunuz başarılar geleceğinize yön verecek. Önünüzde yeni bir ufuk var artık. Merak duygunuz sizi sürekli yükseklere taşısın. Atacağınız her adımda ve çıkacağınız her basamakta başarılarınızın devamını diliyoruz.

02 Temmuz,2020-Perşembe

LEARN ENGLISH OPEN THE WORLD

Hazırlık Sınıfımızda yerinizi almak istiyorsanız bizi ziyaret edebilir ya da arayarak bilgi alabilirsiniz.

01 Temmuz,2020-Perşembe

PROF. DR. FUAT SEZGİN'İ RAHMETLE VE MİNNETLE YÂD EDİYORUZ

Dünyanın önde gelen tarihçileri arasında yer alan, İslam bilim tarihine kıymetli eserleri miras bırakan Prof. Dr. Fuat Sezgin’i vefatının sene-i devriyesinde rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz.

30 Haziran,2020-Perşembe

BİZ SOSYAL GELİŞİMİ DESTEKLİYORUZ

29 Haziran,2020-Perşembe

BU HAFTAKİ BİR KİTAP BİR ALINTI’MIZ SEFİLLER

27 Haziran,2020-Perşembe

BİZ EĞİTİMDE AHLAK VE DİSİPLİNİ İLKE EDİNİRİZ

26 Haziran,2020-Perşembe

YKS’YE GİRECEK TÜM ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLERİZ

26 Haziran,2020-Perşembe

SPACEX

Thanks very much for your inquiry,. A.Aydogmus - it is wonderful to hear the excitement you and your students hold for space. I've shared your email with colleagues within SpaceX who work regularly with school children -- they will be in touch with more information and materials that might be helpful in nurturing that sense of wonder that we all feel when we consider exploring space.

For my part, I appreciate your outreach to SpaceX and commend you and your fellow teachers for such creative programming in these challenging times.

All the best,

Patricia

Patricia Cooper

Vice President / Satellite Government Affairs

SpaceX

1155 F St., NW, Suite 475

Washington D.C. 20004

+1 202.649.2634 (o)

www.spacex.com

26 Haziran,2020-Perşembe

NEDEN BİLİM OKULLARI? ÇÜNKÜ BİZ GÜVENLİ OKULUZ.

25 Haziran,2020-Perşembe

MEŞHUR HATTAT HAFIZ OSMAN’IN ÇOCUKLUĞU

MEŞHUR HATTAT HAFIZ OSMAN’IN ÇOCUKLUĞU

Kaleminden çıkan bir satır yazıyı binlerce liraya satın aldıkları rahmetli Hattat Hafız Osman Efendi gayet fakir ve yetim bir çocukmuş. On bir yaşında olduğu zaman yazı tekrarları yapar gece gündüz çalışır imiş. Annesiyle beraber Cibali taraflarında bir evin tavan arasın- da oturur ve Eyüp Sultan’da bulunan hocasının evine haftada iki defa gider yazı dersi görürmüş.

Evlerde çamaşır yıkamak ve tahta silmek ile birkaç kuruş kazanıp onunla geçinirlerken kış gelmiş. Yağmurlar çamurlar sokakları geçilmez bir hale getirmiş. Küçük Osman yırtık pabuçlarıyla Cibali’den Eyüp Sultan’a kadar gidip gelmenin zor olduğunu gören annesi bütün zorluklara katlanıp ciğer paresinin ayaklarını çamurlardan kurtarmak için bir çizme almış.

Hafız Osman yeni çizmelerine son derece memnun olmuş ise de mini mini kalbi annesinin çektiği bu zahmetlere karşı parça parça olduğundan çizmelerini korumaya karar vermiş. Bir gün sabahleyin evinden çıkmış. Hava soğuk ve yağmurlu olup sokaklar bir çamur deryası halinde olduğundan, annesini gücendirmemek için ayağına giydiği çizmelerini köşenin başında ayaklarından çıkarıp koltuğunun altına alarak yalın ayak Eyüp Sultan’a hocasının evine kadar gitmiş.

Hoca Efendi henüz sabah kahvesini içmekte iken kapı çalınmış. Kalkıp perdeden baktığında Hafız Osman’ı yalın ayak çamurlar içinde sırılsıklam soğuktan el ve ayakları mosmor olmuş bir halde görünce hemen koşup kapıyı açmış. Gözleri yaşararak üzüntüsünden ağlamış ve demiş ki:

  • -Oğlum Osman, neden yalın ayak geldin? Çizmeyi giymedin?
  • -Bu çizmeleri annem çok zahmet çekerek aldı. Çamurlarda giymeye kıyamadım.
  • -O halde bugün bu havada derse gelmeseydin.
  • -Çalışmaz isem annem ihtiyar olunca ona kim bakacak?

Hoca Efendi, çocuktan bu cevabı alınca duygulanarak ağlamaya başlamış. Hemen su ve bez getirerek kendi eliyle çocuğun ayaklarını üstünü başını temizlemiş. Elinden tutup yukarı odaya çıkararak mangalın yanına oturtmuş. Canı gönülden dua ederek demiş ki:

  • -Oğlum inşallah bir harfi bin altına yazar, bu zahmetlerin mükafatını görürsün. Hokkanı padişah tutar. Vezirler sana hizmet eder.

Aradan otuz,otuz beş sene geçtikten sonra artık Hafız Osman’ın şöhreti dünyayı tutmuştu. Yazdığı Kur’an sayfaları kapanın elinde kalıyordu. O zamanın padişahı bir Hafız Osman mushafı almış; içinde yanlış olmasın diye hafızlara okutmuştu. Bir yerinde bir tek vav harfi eksik olduğunu haber verdiklerinde Hafız Osman’ı çağırtarak bu harfi yazmayı emretti. Hafız Osman hocasının duasını derhal hatırladı:

  • -Padişahım, fermanınız başım üzerine. Ancak ben bu harfi bin altına yazarım. Bunu benim açgözlülüğüme vermeyiniz. Çünkü hocam böyle bir dua etmişti, onu yerine getirmek istiyorum, diyerek durumu olduğu gibi rivayet etti.Padişah:
  • -Öyle ise ben de hokkanı tutayım, deyip diviti eline aldı. Hafız Osman, bin altına bir vav harfi yazdı.

Görüyorsunuz ya kardeşlerim! Çalışmanın ve gayretin, hocalarının duasını kazanmanın neticesi ne büyüktür.

Çocuk Duygusu 31 Temmuz 1913

22 Haziran,2020-Perşembe

BU HAFTAKİ BİRKİTAPBİRALINTI’MIZ

20 Haziran,2020-Perşembe

NASIL DERS ÇALIŞMALIYIM?

Öğrencilerimizden gelen ders çalışma önerileri

19 Haziran,2020-Perşembe

OSMANİYE BELEDİYESİNE TEŞEKKÜRLER

LGS öncesi Covid-19 ilaçlamasını yapan Osmaniye belediyemize teşekkür ederiz.

Haberle ilgili resim galerisi için tıklayınız...

19 Haziran,2020-Perşembe

LGS ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

18 Haziran,2020-Perşembe

TÜM KONUKLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ!

Tüm Konuklarımıza Teşekkür Ediyoruz!

COVID-19 sürecini çok verimli geçirdik. Öğretmen Akademisi, Öğrenci Akademisi, Veli Akademisi ve Kültür Sanat programlarında dünyadan ve ülkemizden birçok akademisyen, eğitimci ve kültür sanat insanını ağırladık.

Tüm Türkiye’den ve dünyadan öğretmen, öğrenci ve velilerle dünyadaki en önemli eylemi (öğrenmeyi) gerçekleştirdik. Etkinliklerimize katılan tüm veli, öğretmen ve öğrencilerimize, Türkiye’nin farklı illerinden programlarımıza dinleyici olarak katılan misafirlerimize, İngilizce olarak gerçekleştirdiğimiz programlarda yurt dışından dinleyici olarak katılan yabancı misafirlerimize teşekkür ediyoruz.

Davetimizi kırmayıp gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde muhteşem sunumlarıyla bizlerle olan;

- Sayın; Doç. Dr. Ahmet Kurnaz’a,

- Sayın; Öğr. Gör. Ümit Savaş Taşkesen’e

- Sayın; Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Aydoğmuş’a

- Sayın; Igor Razbornik’e (Slovenya)

- Sayın; Ahmet Melih Karauğuz’a,

- Sayın; Doç. Dr. Muhittin Çalışkan’a

- Sayın; Anya Stojanovic Chand’a (İngiltere)

- Sayın; Bilal Yavaş’a

- Sayın; Lutz Siemer’e (Almanya)

- Sayın; Doç. Dr. Barbaros Yalçın’a,

- Sayın; Rumi Evi Başkanı Hamza Castro’ya (İspanya)

- Sayın; Sedat Ölmez’e (Portekiz)

- Sayın; Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Arslantaş’a

- Sayın; Montse Gesti’e (İspanya)

- Sayın; Jacqueline Pontophlet’e (Hollanda)

- Sayın; Marianne Lykkebly Christiansen’e (Danimarka)

- Sayın; Yaşam ve Öğrenci Koçu Firdevs Sinem Ekiz’e

şükranlarımızı sunuyoruz.

-------------------------------

Thanks To All Our Guests!

We had a very efficient COVID-19 process. We hosted many academicians, educators and people of culture and art from around the world and Turkey in the Teacher Academy, Student Academy, Parents Academy and Culture and Arts programs.

We thank to all parents, students and teachers who attended our event as listeners, to the guests who attended as listeners from different provinces of Turkey, to the listeners who participated in the programs we conducted in English.

We express our gratitude to:

- Assoc. Prof. Dr. Ahmet Kurnaz

- Asst. Prof. Dr. Ümit Savaş Taşkesen

- Asst. Prof. Dr. Mevlüt Aydoğmuş

- Mr. Igor Razbornik (Sovenia)

- Mr. Ahmet Melih Karauğuz

- Assoc. Dr. Muhittin Çalışkan

- Ms. Anya Stojanovic Chand (United Kingdom)

- Mr. Bilal Yavaş

- Mr. Lutz Siemer (Germany)

- Assoc. Prof. Dr. Barbaros Yalçın

- Hamza Castro, President of Rumi House (Spain)

- Mr. Sedat Ölmez’e (Portugal)

- Asst. Prof. Dr. Süleyman Arslantaş

- Mrs. Montse Gesti’e (Spain)

- Mrs. Jacqueline Pontophlet (Netherlands)

- Mrs. Marianne Lykkebly Christiansen (Denmark)

- Firdevs Sinem Ekiz, Life and Student Coach

17 Haziran,2020-Perşembe

TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLIYOR!

Yeni kayıt öğrencilerimiz dahil olmak üzere 17 Ağustos’ta tüm ilkokul ve ortaokul kademesi için telafi eğitimi başlıyor!

Maske, fiziki mesafe ve hijyen kuralları içinde gerçekleşecek olan yeni eğitim programı için hazırlıklarımız tamamlandı.

15 Haziran,2020-Perşembe

2. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA DESTEK

14 Haziran,2020-Perşembe

BU HAFTAKİ #BİRKİTAPBİRALINTI’MIZ #SONAV

13 Haziran,2020-Perşembe

HİKÂYELERLE ZAMANDA YOLCULUK

11 Haziran,2020-Perşembe

8 HAZ. 8. SINIF ONLINE SINAV LİNKLERİ (SÖZEL-SAYISAL)

Sözel sınavına girmek için tıklayınız.

Sayısal sınavına girmek için tıklayınız.

08 Haziran,2020-Perşembe

BU HAFTAKİ #BİRKİTAPBİRALINTI’MIZ #EMSALİALİ

07 Haziran,2020-Perşembe

ŞİMDİ KAYIT ZAMANI

> Şimdi kayıt zamanı!
> Sağlıklı Okul
> Fiziksel Mesafeli Sınıflar
> Birebir İlgi
> Avantajlı kayıtlarımız için sizleri okulumuza bekliyoruz!

06 Haziran,2020-Perşembe

8 HAZ. ONLINE DENEME SINAVI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Sınavımız 8 Haziran 2020 Pazartesi günü yapılacaktır. Sözel bölüm saat 10.00'da başlayacak olup 11.40'da bitecektir. Sayısal bölüm ise 12.10'da başlayacak olup 14.20'de bitecektir.

Sınav linkleri sınav günü okulumuzun web sitesinde paylaşılacaktır.  Sınav sonuçları 12 Haziran 2020 Cuma günü saat 13.00'ten itibaren https://obs.osmaniyebilim.k12.tr/ adresinden kullanıcı adı bölümüne T.C. numarasını ve şifre bölümüne T.C. numarasının ilk 6 hanesini girilerek öğrenilebilecektir.

03 Haziran,2020-Perşembe